Wednesday, November 27, 2013

Lady Gaga as Donatella for Versace

Versace, Lady Gaga, Mert & Marcus. So many well-known names together and however, something has outshined them!!! A well-known RETOUCHING!!!
Even though Gaga is not one of the more beautiful women from the showbiz, she has created a name, which sells. That was probably the decisive factor, why Donatella has chosen this singer for the newest campaign. The assignment was simple - to make from Gaga the second Donatella. Although it was managed through the already mentioned retouching, the result, at least for us, it not a campaign that we would like. But it met the purpose - it will be definitely talked about!!!

Except from this campaign, other photos from the so called "cruise" collection of fashion house Chanel were released, which were photographed by Karl himself. Photos from this campaign can be found on our fb page (here).

Versace, Lady Gaga, Mert&Marcus. Toľko známych mien pokope a predsa len ich niekto, vlastne niečo zatienilo!!! Stará dobrá známa - RETUŠ!!! 
I keď Gaga rozhodne nepatrí k tým krajším ženám šoubiznisu, vytvorila si Meno, ktoré predáva. To bolo možno rozhodujúcim faktorom, prečo si Donatella vybrala túto speváčku do najnovšej jarnej kamapani. Zadanie bolo jednoduché - urobiť z Gagy Donatellu. A i keď sa to pomocou spomínanej retuše podarilo, výsledkom , teda aspoň pre nás, nie je kampaň, ktorá by sa nám páčila. Ale účel splnila - hovoriť sa o nej bude určite!!!

Okrem tejto kampani, uzreli svetlo sveta aj fotky z tzv. "cruise" kolekcie módneho domu Chanel, o ktoré sa postaral sám Karl. Fotografie tetjto kampani nájdete na fb. stránke (tu).Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...