Wednesday, January 22, 2014

PFW Haute Couture: Ulyana Sergeenko


Yesterday we wrote that Giambattista presented one of the best collections, but today we have to take it back. The first place according to us goes to this relatively new designer.
Ulyana is undoubtedly one of the most talented couture designers of this time. Her models are always perfectly made, fashion shows are always amazing, too. And so it was the last time. Theme of the Orient Express and models in beautiful dresses that highlight the feminine silhouette. I am extremely sorry that only a few people in our country know Ulyana, and that we don´t see her models on the red carpet so often. But we believe that this will be changed in the near future. And I am looking forward to see the next fashion show of this designer.

Včera sme písali, že Giambattista najkrajšiu kolekciu, ale dnes to musíme vziať späť. Prvenstvo u nás patrí tejto pomerne ešte novej návrhárke.
Ulyana je nepochybne jednou z najtalentovanejších couture dizajnérov tejto doby. Jej modely sú vždy dokonalo prepracované, módne prehliadky vás vždy pohltia. Inak tomu nebolo naposledy. Téma Orient expresu a modelky v krásnych šatách, ktoré zvýrazňujú ženskú siluetu. Je mi nesmierne ľúto, že Ulyanu u nás málo ľudí pozná a jej modely ešte nevídame tak často na červenom koberci. No veríme, že v blízkej budúcnosti sa to zmení. A už teraz sa neviem dočkať ďalšej prehliadky od tejto návrhárky.foto source: style.com

No comments:

Post a Comment

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...