Thursday, February 13, 2014

Sports Illustrated 50th Anniversary : "The Doll That Started It All" (Update)

Emily Ratajkowski, Kate Moss, Kate Upton, Irina Shayk,... Even our ideas were different. A few weeks ago we guessed that Emily will be on the cover of Sports Illustrated 50th anniversary issue for year 2014. Because of that we were really surprised when we saw this cover for the first time. Another doll, like from Mattel, but this time literally!
On Tuesday this unusual issue with a 55 year old beauty on the cover will hit stands. Even the lucky ones will be able to purchase this Barbie on target.com. Doll, that started it all. Great marketing move, from which Mattel seeks to raise declining popularity of this brand. At least they surprised, we think! Information was brought by foxsports.com.
But fortunately they did not leave it only to this unusual cover, which is actually a limited edition of 1000 copies. And so the latest cover of the magazine Sports Illustrated goes to three models, Lily Aldridge, Nina Agdal and Chrissy Teigen. This time it was a right choice, one more beautiful than the other!

Emily Ratajkowski, Nina Agdal, Kate Moss, Kate Upton, Irina Shayk,... Aj naše predstavy boli rôzne. Už pred pár týždňami sme práve Emily tipovali ako horúcu kandidátku na titulku 50-teho vydania magazínu Sports Illustrated pre rok 2014. O to prekvapenejšie sme, keď sme titulku prvý krát zbadali. Ďalšia bábika, ako od Mattela, no tentokrát doslova!
Už v utorok sa toto neobvyklé číslo s 55-ročnou kráskou na obálke dostane do predaja, ba dokonca tí šťastnejší si budú môcť takúto Barbie zakúpiť na stránke target.com. Bábika, ktorá to všetko začala. Skvelý marketingový ťah, ktorým sa Mattel snaží zvýšiť klesajúcu popularitu tejto značky. Podľa nás minimálne prekvapili! Informácie priniesol portál foxsports.com.
No našťastie to celé nenechali len na tejto neobvyklej titulke, ktorá je len limitovanou edíciou s počtom 1000 výtlačkov. A tak najnovšia titulka magazínu Sports Illustrated patrí až trom modelkám, Lily Aldridge, Nine Agdal a Chrissy Teigen. Tentokrát to bol správny výber, jedna krajšia ako druhá!No comments:

Post a Comment

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...