Wednesday, February 5, 2014

StreetStyle Icon: Hanneli Mustaparta

Hanneli Mustaparta. Norwegian native, who is a photographer, blogger and occasional model, is one of my favorite. I "discovered" her nearly a year ago, but since that time I like to watch her style almost every day.
When she was 17 she was discovered by a fashion photographer. Gradually, however, she started to work for Vogue, H&M or America´s Next Topmodel project. Not as a model, but as a stylist, which also belongs to her work.
Hanneli appears at the fashion weeks, and, of course, she is one of the fashion icons. One of the witnesses of her popularity is the fact that since 2011 fashion house Zara has been producing t-shirts, on which we can see Hanneli in her street style looks.
If Hanneli impressed you, you can follow her on Instagram or on her blog.

Hanneli Mustaparta. Norská rodáčka, ktorá je fotografkou, bloggerkou a príležitostnou modelkou, patrí medzi moje obľúbenkyne. "Objavila" som ju len pred necelým rokom, ale od vtedy s obľubou sledujem jej štýl takmer každý deň.
Keď mala 17 rokov bola objavená módnym fotografom. Postupne však začala pracovať pre Vogue, H&M či America´s Next Topmodel projekt . Nie však ako modelka, ale ako stylistka, čo rovnako patrí k náplni jej práce.
Hanneli sa objavuje na fashion weekoch a pochopiteľne patrí medzi medzi módne ikony. O jej obľúbenosti svedčí aj fakt, že od roku 2011 vyrába módny dom Zara tričká, na ktorých je práve Hanneli vo svojich streetstylovych lookoch.
Ak vás Hanneli zaujala môžete ju sledovať na instagrame alebo jej blogu.


No comments:

Post a Comment

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...