Saturday, March 1, 2014

Oscars Flashback

Who´ll win???? Will Bradley Cooper come with Suki??? Will Ellen wear a dress??? (at least for a second) In which Dior will Jennifer show up??? And which evening gowns will be on the red carpet??? And around ....
So these have been my thoughts recently..:)) And since the last week has been for me an Oscar´s week, it´s not even surprising. Everyone probably knows that we are extremely looking forward to this event!!! But when Nicole and I started to choose the best from the last year´s red carpet, our enthusiasm slightly faded away. In fact, regarding the gowns, it was a really weak evening. We have chosen six models, which we found interesting, and about which we can say that it was an excellent choice.
We´re going to see what this year brings on Sunday night (actually Monday morning). So if you want to keep track of the news, don´t forget to follow our fb page, but also Instagram account!!!
Now we can certainly say only that you may be (excluding the nominees) looking forward to Angelina and Brad, Jennifer Garner, Anne Hathaway, Channing Tatum and many others (full list here), who are going to present the awards and, of course, a great presenter of the evening, Mrs. Ellen DeGeneres.

But let´s get back to the outfits. We are offering you a small look back at last year´s "The Best of...". If you want to recall all of the last year´s outfits click here and here.

(the order is purely coincidental)

Kto vyhrá???? Príde Bradley Cooper so Suki??? Dá si nakoniec Ellen šaty??? (aspoň na sekundu) Akého Dior-a vytiahne Jennifer??? A aké róby budú na červenom koberci??? A dookola ....
Tak takéto myšlienkové pochody mám posledné dni.. :)) A keďže posledný týždeň sa nesiem v znamení Oscarov, tak to nie je veľmi prekvapivé. Každému je asi teda jasné, že sa nesmierne tešíme na túto udalosť!!!  No keď sme začali vyberať s Nicole to najlepšie z červeného koberca z minuloročných cien Akadémie, tak to nadšenie trochu opadlo. Po pravde, čo sa týka rób, to bol slabý večer. Vybrali sme len 6 modelov, ktoré nás zaujali a určite by sme o nich povedali, že to bola výborná voľba.
Čo prinesie tento rok, sa dozvieme už  v nedeľu v noci (v podstate v pondelok ráno). Takže ak chcete mať prehľad noviniek, nezabudnite sledovať fb stránku, ale aj instagram!!!
S určitosťou vieme teraz len toľko, že sa môže tešiť (okrem nominovaných) na Angelinu a Brada, Jennifer Garner, Anne Hathaway, Channinga Tatuma a mnoho ďalších (kompletný zoznam nájdete tu) , ktorí budú odovzdávať ceny a samozrejme na skvelú moderátorku večera, Ellen DeGeneres.

Ale späť k lookom. Ponúkame vám teda malé ohliadnutie sa späť za minuloročným "The Best of...".
Ak si chcete pripomenúť všetky outfity z minuločných cien kliknite sem a sem.

(poradie je čisto náhodné)

Rosie H. Whiteley in Valentino

Jessica Chastain in Armani Prive

Natalie Portman in Dior

Amy Adams in Oscar de la Renta


Charlize Theron in Dior Couture

Samantha Barks in Valentino

No comments:

Post a Comment

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...