Tuesday, November 5, 2013

The Believe in Magic & Sparkle


Christmas is slowly coming, and so like every year, retail stores use it to their own advantage. One of the first retailers that brings us its Christmas TV advert is Marks and Spencer. In the two-minute advertisement that, however, on television will be only shortened, is starring supermodel Rosie Huntington-Whiteley.


This story, which is made exactly for the Christmas time, shows us the most favorite fairytales for children, but also for adults, as for example Rosie in Wonderland, Little Red Riding Hood or Aladdin. And no one else would probably play Aladdin better than one of the most beautiful male models, David Gandy. I think that M&S knew exactly what they were doing, and so they linked up everything that good Christmas ad must have! And if I haven´t convinced somebody yet, maybe Helena Bonham-Carter playing the Wizard of Oz will!

Vianoce sa nám už pomaly blížia, a tak ako každý rok ,to obchodné reťazce využivajú vo svoj prospech. Jedným z prvých, ktorý vypúšťa do obehu svoju vianočnú televíznu reklamu je obchodný reťazec Marks and Spencer. V dvojminútovej reklame, ktorú však v televízii určite uvidíme len skrátenú, si zahrala supermodelka Rosie Huntington-Whiteley. Príbeh ako stvorený na vianočné obdobie nás prenesie cez najobľúbenejšie rozprávky pre dospelých aj detí, ako napríklad Rosie z ríše divov, Červená Karkulka či Aladinova čarovná lampa.A nik iný by asi nezahral Aladina lepšie, ako z najkrajších modelov, David Gandy. Myslím si, že značka M&S stavila na overenú kartu a spojila všetko, čo dobrá vianočná reklama musí mať! A ak som náhodou niekoho ešte nepresvedčila, že sa ju oplatí  pozrieť, možno váš presvedčí Helena Bonham-Carter v role Čarodeníka z krajiny Oz!

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...