Thursday, January 30, 2014

Christian Louboutin SS 2014 Campaign by Peter Lipmann

There is no woman who would not love Louboutin. And Mr. Christian knows this very well and therefore each year he presents us more and more pieces, at which we only marvel.
As in previous campaign, and also at the latest one for spring and summer 2014 this brand used motives of flowers and nature to highlight the beauty of the already beautiful pieces. Photographer and also artist in one person, Peter Lipmann, was inspired by famous impressionist painters as Monet, Pissarro, Van Gogh, Cézanne, Brueghel and Fantin-Latour, and he perfectly integrated handbags and shoes from the newest collection of this brand into them. A Real work of art!

Nie je žena, ktorá by nemilovala Louboutina. A to pán Christian veľmi dobre vie a každý rok nám preto posúva ďalšie a ďalšie kúsky, nad ktorými len žasneme.
Ako aj v predchádzajúcich kampaniach, aj v tej najnovšej pre jar a leto 2014 použila táto značka motívy kvetov a prírody na zvýraznenie krásy už aj tak nádherných kúskov. Fotograf a umelec v jednej osobe Peter Lipmann sa inšpiroval obrazmi slávnych impresionistických maliarov ako sú Monet, Pissarro, Van Gogh, Cézanne, Brueghel a Fantin-Latour, a skvelo do nich zapracoval kabelky a topánky z najnovšej kolekcie tejto značky. Skutočné umelecké dielo!

Inspired by Henri Fantin-Latour´s Bowl of Roses

 


 
Inspired by Camille Pissarro´s Bouquet of Flowers
 

 
Scarab Medium Triple-Pocket Shoulder Bag (€ 1709,89 - here)
 
Insipred by Paul Cézanne


 
Sweet Charity Studded Patent Leather Shoulder Bag (€ 995 - here)
 
Inspired by Vincent Van Gogh´s Sunflowers
 

 
 

 
Inspired by Jan Brueghel The Elder´s Flowers In a Blue Vase
 
 
 
So Kate Artistic-Print Python Pumps (€ 1086,7 - here)
 
Inspired by Claude Monet´s Vase of Flowers
 


 
Inspired by Jan Brueghel The Younger´s An Arrangement Of Flowers
 
 

 Martha T-Strap Leather Sandals (€ 1164,6 - here)
 
 
 
  

 
 
 


No comments:

Post a Comment

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...