Tuesday, April 29, 2014

PINK is the new RED...


(This photo is only for inspiration to experiment with colors! (Paper Magazine, May 2014 issue)
 
 
We have been planning to change this blog for a while now, as this should be our personal blog, and so we would like to add a lot more photos, themes and information about us and about the things we love... Well don´t worry, all of the news and photos from editorials, red carpet and others will still be featured on our Facebook page.
Apart from the typical fashion stuff, we would also like to speak about different beauty trends and beauty news occasionally. Whereas, like any other girls, we also try to take care of ourselves and we have our favorite products and tips we follow. This doesn´t mean that we want to teach someone! Maybe just inform you a bit, and if even one will take our advice seriously, we´ll be glad .... :)

Since summer is almost here, colors certainly are a part of it. This will not only be reflected on the outfits, but also on the make-up and manicure. I would definitely argue that for this season holds the rule pink is the new red, or at least when we are speaking about the nails! Pale, dark, flashy, pastel... I personally think that we won´t do anything wrong with pink nails for any summer outfit. Just choose the right shade and try to experiment a bit! :))
 
Už dlhšiu dobu plánujeme trošku zmeniť blog, keďže by to mal byť náš osobný blog, a tak chceme čoraz viac pridávať aj obrázky, témy a informácie o nás a o veciach, ktoré sa nám páčia... No nebojte sa na Facebooku, tak ako doteraz nájdete všetky infošky aj fotky z editoriálov, červeného koberca a iné.
Okrem typických fashion veciach, by sme sa chceli tiež občas povenovať aj rôznym beauty trendom a novinkám. Keďže ako každé iné baby, tak aj my sa snažíme o seba trošku starať a máme aj svoje obľúbené produkty a tipy, ktorými sa riadime. Neznamená to však, že chceme niekoho poúčať! Len možno trošku informovať, a ak si čo i len jeden zoberie našu radu k srdcu, budeme rady.... :)

Keďže leto sa už nezadržateľne blíži, určite k nemu patria aj farby. To sa počas tejto sezóny neodrazí len na outfitoch, ale aj na líčení a manikúre. Dovolím si tvrdiť, že pre túto sezónu platí, že ružová je nová červená, teda aspoň pri nechtoch! Bledá, tmavá, krikľavá, pastelová... Ja osobne si myslím, že ružovou na nechtoch nepokazíme nič pri akomkoľvek letnom outfite. Stačí si len vybrať ten správny odtieň a začať trošku experimentovať! :)) 

No comments:

Post a Comment

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...