Saturday, July 19, 2014

On The Run


Since the end of April, when we first noticed about the upcoming joint tour of the Carters on Jay Z´s Facebook page, many fashion addicts couldn´t have waited to see what Beyoncé would wear on stage. I also thought so, so I was even more disappointed/excited about the fact that Jay Z looked even better than Beyoncé.
At the previously played gigs B was changing a lot of costumes from different designers. Michael Costello, Atelier Versace, Givenchy, Diesel and many other famous names had the task to take care of the almost breathtaking pieces that would highlight Beyoncé´s slimmer curves. It´s not surprising that most of them picked various types of too revealing leotards. But everyone has to move with the times... What shocked me, however, the most, were the "bridal" pieces that reminded me of that recent elevator incident. No doubt that they´re trying to highlight their almost storybook marriage without problems...
 However, I was more impressed by her day by day better looking husband than by the queen of R&B. A bit slimmer Jay Z wore also many outfits during the last nine concerts, for example by Rodarte and Givenchy. I must admit that this guy has a surreal style. Black combined with white, glasses, leather details, gold chains and a hat, which actually looked amazing on him, are only a small zoom of what I liked the most.

That would be to summarize the pieces that both of these artists showcased at previous concerts. All of the photos and designers can be found below. For those, who hear about the On The Run tour for the first time, I attach an official trailer for the tour (yes, trailer for the tour!), in which apart from the performers Sean Penn, Blake Lively, Jake Gyllenhaal, Emmy Rossum and many others were starring.  If you want to see the On The Run tour and you are not going to the United States or Canada in the next few days, the only way not to miss it is on 12 and 13th of September in Paris!
So ... Jay Z - Beyoncé : 1-0 !!!

Už od konca apríla, kedy sme prvýkrát na Jay Zho facebookovej stránke uvideli oznam o nadchádzajúcom spoločnom turné manželov Carterovcov, sa určite mnohí módni nadšenci nevedeli dočkať kúskov, ktoré nám Beyonce na stagei predvedie. So mnou to nebolo vôbec inak, a preto som bola o to viac sklamaná/nadšená z toho, že Jay Zmu jednoducho ide viac než samotnej Beyonce.
Na doposiaľ odohraných deviatich koncertoch vystriedala B mnohé kostýmy od rôznych návrhárov. Michael Costello, Atelier Versace, Givenchy, Diesel a mnoho ďalších zvučných mien malo za úlohu postarať sa o priam dych vyrážajúce kúsky, ktoré by zvýraznili Beyoncine schudnuté krivky. Ani sa im nečudujem, že väčšina z nich stavila na rôzne typy až príliš odhaľujúcich overalov. No každý musí ísť s dobou... Čo ma však najviac zarazilo sú "svadobné" kúsky, ktoré mi pripomenuli nedávny výťahový incident. Niet pochýb, že aj týmto spôsobom sa snažia poukázať na ich priam rozprávkové manželstvo bez problémov...
Viac ako samotná kráľovná R&B ma zaujal jej každým dňom lepšie vyzerajúci manžel. Trošku pochudnutejší Jay Z počas posledných deviatich koncertov taktiež vystriedal mnoho outfitov, napr. od značiek Rodarte a Givenchy. Musím povedať, že ten chlap má neskutočný štýl. Čierna v kombinácii s bielou, okuliare, kožené aplikácie, zlaté reťaze a klobúk, ktorý Jay Zmu len pridal na kráse, sú len malým priblížením toho, čo ma na ňom zaujalo.
 
To by bolo k zhrnutiu kúskov, ktoré nám obaja interpreti na predchádzajúcich koncertoch predviedli. Všetky fotky aj s popisom návrhárov nájdete nižšie. Pre tých, ktorí o On The Run počujú prvýkrát, prikladám aj oficiálny trailer k tour (áno, trailer k tour!), v ktorom si okrem samotných interpretov zahrali aj Sean Penn, Blake Lively, Jake Gyllenhaal, Emmy Rossum,... Ak som Vás dostatočne navnadila na tour a v najbližších dňoch sa nechystáte do Spojených štátov alebo Kanady, tak jediná možnosť nenechať si ju ujsť bude už 12 a 13-teho septembra v Paríži!
Takže ... Jay Z - Beyonce : 1-0 !!!

 

Bey wearing Atelier Versace & Jay Z in Givenchy
 
 

  Wearing Atelier Versace
 
 
Beyonce wearing Michael Costello
 
 
 
 
 
Beyonce wearing Givenchy
 
 
 
 
 
Wearing Vrettos Vrettakos
 

Bey in Alexander Wang
 

 
Wearing Nicola Formichetti for Diesel
 
 
 
  
 
Wearing Rodarte T-shirt
 
 
Wearing Elie Saab
 
 

Other outfits from the show
 


 
 
 

 
 
- Nicole

 

No comments:

Post a Comment

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...