Friday, November 29, 2013

DVB for Vogue ParisSlowly, but surely the end of year is coming! And so as every year, various magazines will fight for the best cover, which celebrates the end of old and the start of New Year.

Among the first ones with this issue is French edition of magazine Vogue with a stellar cover. And to make it even worse, not just with one, but with two versions! Actually, this whole edition was affected by the number two. Two photographers, Inez van Lamsweerde and Vinoodh Matadin, two covers, two months, December 2013 & January 2014 for which was this issue made, and two celebrities on the cover. Victoria & David Beckham. The couple, which is very popular in France, but also all around the world. In addition, Victoria also worked on this issue as a host editor.
Perfect ending of the old and beginning of the New Year?! And I think, also a very huge competition for the other magazines.

Some of the already published 2014 covers can be also found in our album on fb.

Pomaličky, ale isto sa nám blíži koniec roka! A tak ako aj každý rok, sa budú rôzne magazíny predbiehať a súťažiť o najlepšiu titulku, ktorou oslávia koniec starého a začiatok nového.

Medzi prvými s takýmto vydaním je francúzska edícia magazínu Vogue s priam hviezdnou titulkou. A aby toho nebolo málo, nie len jednou, ale hneď dvoma verziami! Vlastne celú túto titulku poznačilo číslo dva. Dvaja fotografi, Inez van Lamsweerde a Vinoodh Matadin, dve titulky, dva mesiace, December 2013 a Január 2014, pre ktoré je toto vydanie určené a dve osobnosti na nej. Victoria a David Beckhamovci. Pár, ktorý si obľúbili Francúzi, ale aj celý svet. Okrem toho Victoria v tomto vydaní pôsobila aj ako hosťujúca editorka. 
Skvelý koniec starého a aj začiatok nového roka?! A podľa mňa aj veľmi vysoko postavená latka pre ostatné magazíny. 

Niektoré z už uverejnených tituliek roku 2014 nájdete aj v našom albume na fb. 
Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...